Bezpieczna Przystań
 
Strona główna    O Fundacji    Adopcje    Koty miejskie   Porady    Kontakt   
  Dla niezdecydowanych
Dorosły czy kociak?
Niebezpieczne rośliny
Zabezpieczenie okien i balkonów
Przygotowanie domu na przyjęcie kota
Przewożenie zwierząt w samochodzie
Kastracja kotów
Żywienie kota
Zapewnij swojemu kotu rozrywkę
Karmienie kociąt
Co zrobić, żeby nie zgubić kota?
Jak odnaleźć zagubionego kota?

Jak odnaleźć zagubionego kota?

Kociaki i koty kastrowane ZWYKLE trzymają się w pobliżu miejsca zaginięcia, o ile nie było to zdarzenie typu upadek czy wypadek, tylko ucieczka. Jeśli nie wiesz w jaki sposób kot się zagubił, zacznij od dokładnego przeszukania mieszkania/domu: zakamarki, schowki, pudła na zabawki, na bieliznę, pralka (!), tapczan itp.

Przez pierwsze kilka/kilkanaście dni, zanim kot nie zacznie się przemieszczać w poszukiwaniu pokarmu i bezpiecznego miejsca, masz szansę odnaleźć go blisko domu. Szukanie kota to sztuka cierpliwości i wytrwałości – szukaj zwłaszcza późnym wieczorem, nocą i wcześnie rano. Na szukanie kota weź wygodne „cichobiegi” , latarkę, transporter, mokrą karmę, miski i wodę. Chodź, świeć i nawołuj kota po imieniu, „kiciaj” lub wydawaj dźwięk, na który kot reaguje. Sprawdzaj miejsca, w których może się ukryć kot: krzaki, zakamarki, miejsca pod schodami, drzewa (kot może się wspiąć), otwarte lub uchylone okienka piwniczne i garaże – przez kilka godzin. Wiele razy penetruj ten sam teren o różnych porach. Poproś o pomoc znajomych lub na grupie internetowej – im więcej szukających, tym większa szansa na lokalizację kota. Jeśli masz możliwość – zainstaluj kamerki nad miejscami podejrzanymi o pojawianie się kota – może wypatrzysz swojego kota i zobaczysz, o której godzinie się pojawia. Ważne jest zlokalizowanie zagubionego kota. Nie biegaj za kotem. Jeśli nie znajdziesz kota w danym dniu – koniecznie zostawiaj w kilku miejscach miski z karmą i wodę po zakończeniu akcji w danym dniu. We własnym ogródku zostaw jedzenie i schronienie z zapachem kota/własnym.

Rozwieś plakaty i ogłoszenia z aktualnym zdjęciem kota i numerem telefonu oraz miejscem zaginięcia szczególnie w miejscach uczęszczanych: sklepy, place zabaw, placówki edu, kościoły, domy kultury, przystanki itd. W budynkach wielorodzinnych rozwieś plakaty w każdej klatce. W domkach jednorodzinnych/segmentach ulotki powrzucaj do skrzynek i/lub włóż za wycieraczki aut. Poproś sąsiadów o dokładnie sprawdzenie ich posesji (piwnice, garaże, komórki, szopy na kosiarki, pryzmy drewna do kominka itp.) Uzupełniaj ogłoszenia – bywa, że „życzliwi” zrywają je. Powiadom okoliczne lecznice weterynaryjne oraz Straż Miejską (ew. odpowiednik), w rejonach słabiej zaludnionych listonosza, sołtysa, wójta. Sprawdź czy czip kota jest zarejestrowany w bazie Safe Animal i czy Twoje dane są aktualne (szczególnie numer telefonu). Jeśli nie - na cito skoryguj. Nie upubliczniaj numeru czipa! Zgłoś zagubienie zwierzęcia do bazy Safe Animal – wtedy łatwiej będzie komuś, kto znajdzie twoje zwierzę, odnaleźć namiary telefoniczne do ciebie w bazie.

Zamieść ogłoszenia na olx, gumtree, we wszystkich lokalnych i sąsiedzkich grupach FB (Zaginione/znalezione zwierzęta), na forum miau. Zorientuj się czy i gdzie w okolicy są karmiciele kotów wolno żyjących – to widać z reguły po miskach na karmę. Część karmicieli jest zarejestrowanych w gminie/dzielnicy (WOŚ/BOŚ lub pokrewny). Nawiąż kontakt, daj ulotki i sprawdzaj miejsca, które wskażą. Wyślij maile do okolicznych schronisk i organizacji pozarządowych.
Zapytaj w gminie i w organizacjach, a także na FB o możliwość wypożyczenia klatki-łapki – duża część zagubionych kotów jest przerażona sytuacją i nawet po zlokalizowaniu kota nie podejdzie albo będzie uciekać nawet przed właścicielem. Na wszelki wypadek sprawdź firmę sprzątającą osiedle, oraz zabierającą zwłoki zwierząt z terenu gminy – w Warszawie SITA (mają czytnik do czipów). Powodzenia! Jeśli odnajdziesz kota koniecznie udaj się z nim do lecznicy weterynaryjnej na badania: odpchlenie, odkleszczenie, odrobaczenie, testy z krwi, badanie krwi itp. PS. Po odnalezieniu kota (żywego lub martwego) poświęć chwilę na zamieszczenie tej informacji we wszystkich grupach/forach, na których było ogłoszenie. Zdejmij ogłoszenia papierowe, które wieszałeś w okolicy.           

Wyciągnij wnioski z tego zdarzenia i popraw to, co spowodowało zaginięcie kota! (patrz: Jak nie zgubić kota?).

Nie bądź obojętny, kiedy napotkasz na swojej drodze oswojonego kota – ten kot również może być zagubiony lub poszukiwany – warto go zabezpieczyć i poszukać jego opiekuna (ogłoś w internecie i na plakatach), zgłoś do organizacji pozarządowych zajmujących się zwierzętami lub poszukaj dla niego nowego domu jeśli nie znajdziesz opiekuna kota.

facebook

koty sterylizacja, koty kastracja, sterylizacja koty domowe, sterylizacja kotki, sterylizacja kotki wiek, żywienie kota po sterylizacji, kastracja kota kiedy, kastracja kota wiek, kastracja koty domowe, kastracja koty, kastracja kota cena warszawa, kastracja kota cena, sterylizacja kotki cena, sterylizacja kotki warszawa, sterylizacja kotki cennik, ile kosztuje sterylka, ile kosztuje sterylizacja kotki, ile kosztuje kastracja kota, psy sterylizacja, psy kastracja, sterylizacja psy domowe, sterylizacja suki, sterylizacja suki wiek, żywienie psa po sterylizacji, kastracja psa kiedy, kastracja psa wiek, kastracja psy domowe, kastracja psy, kastracja psa cena warszawa, kastracja psa cena, sterylizacja suki cena, sterylizacja suki warszawa, sterylizacja suki cennik, ile kosztuje sterylka, ile kosztuje sterylizacja suki, ile kosztuje kastracja psa,

Fundacja Ochrony Zwierząt "Bezpieczna Przystań", 01-962 Warszawa, ul. Przytyk 9/20
tel. (22) 835 64 38 | e-mail: annawydra@bezpiecznaprzystan.org.pl
KRS:0000267427 | Bank 15 1020 1026 0000 1602 0114 5549
IBAN: PL15 1020 1026 0000 1602 0114 5549 | SWIFT/BIC: BPKOPLPW